VAIKAS TURI BŪTI AUKLĖJAMAS IR UGDOMAS PAGAL SAVO POREIKIUS. Bet kas yra tie vaiko poreikiai? Neretai paklausius tėvelių šio klausimo, jie įvardija, jog svarbu, kad vaikas būtų „pamaitintas“, „gražiai aprengtas“, turėtų „lovytę“, turėtų „žaislų ar pan.“, „lankytų vaikų darželį ar mokyklą“. Taip, iš tiesų vaiko fiziniam ir protiniam išsivystymui šie dalykai yra svarbūs. Bet ar to užtenką?
Kiti tėveliai mano, kad turi tenkinti visus vaiko norus. Jie gali turėti įsitikinimą, jog vaikui svarbiausia „visada būti geros nuotaikos ir visada šypsotis“ arba „aš privalau vaikui duoti viską, ko man truko vaikystėje“. Šie tėvai stengiasi patenkinti visas vaiko užgaidas, būti „idealiais“ tėvais, kol nusivaro nuo kojų ir pervargsta.
Kokie iš tiesų yra vaiko poreikiai?
Yra baziniai poreikiai – juos tenkinant užtikriname vaiko fizinį ir socialinį vystymąsi. Tačiau patys svarbiausi yra vaiko emociniai poreikiai. Būtent emocinių poreikių patenkinimas garantuoja, kad vaikas augdamas pasitikės savimi, bus motyvuotas mokytis ir siekti tikslų, būdamas suaugęs mokės užmegzti pozityvius santykius ir sukurti šeimą, bus iniciatyvus. Kuris iš tėvų nelinkėtų šito savo vaikui? Emociniai poreikiai tenkinami pozityvaus santykio su vaiku metu. Juos patenkinti yra labai paprasta ir nekainuoja aibės pinigų. Taigi susipažinkite su vaiko poreikiais ir atsakykite sau į klausimus:
• „Kuriuos iš vaiko poreikių aš patenkinu?“
• „Kurių vaiko poreikių nepatenkinu?“
• „Ką aš galiu pakeisti, kad mano vaiko poreikiai būtų patenkinti?“.
• „Ką aš galiu pakeisti, kad mano/kitų mano šeimos narių poreikiai būtų patenkinti?“
• „Ką mes galime padaryti/ne daryti, kad visų mūsų poreikiai būtų patenkinti?“
Nepamirškite rūpintis tiek savimi, tiek savo vaiku.
Ne veltui sakoma: „LAIMINGI TĖVAI = LAIMINGI VAIKAI“. VISI KARTU BŪKITE LAIMINGI.

Vaiko poreikiai